EURIE 2016 (Eurasia Higher Education Meeting)

Από 17 μέχρι τις 19 Φεβρουαρίου 2016 το Τμήμα Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων και το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων του Α.Π.Θ. συμμετείχαν στην Σύνοδο EURIE 2016 (Eurasia Higher Education Meeting), η οποία διοργανώθηκε από το Σύνδεσμο Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων της Ευρώπης και της Ασίας (EURAS) και έλαβε τόπο στην Κωνσταντινούπολη.

Σκοπός της διοργάνωσης ήταν η συνάντηση Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων για ανάπτυξη διαλόγου, ανταλλαγή καλών πρακτικών για τη βελτίωση των ακαδημαϊκών προτύπων και της κινητικότητας φοιτητών και προσωπικού, καθώς και δημιουργία νέων συνεργασιών και δικτύωση.

Παράλληλα με τη σύνοδο, σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο, πραγματοποιήθηκε έκθεση των πανεπιστημίων, όπου οι επισκέπτες μπορούσαν να λάβουν πληροφορίες για τα Ιδρύματα, τα προγράμματα σπουδών και τις δυνατότητες μετακινήσεων κι ανταλλαγών.

Image: