YΠΕΞ - ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΠΡΟΣΦΕΡΟΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Εξωτερικών έχει αναρτηθεί προκήρυξη για προσφερόμενες θέσεις πρακτικής άσκησης φοιτητών σε Ελληνικές Αρχές στο εξωτερικό που αφορούν στο επόμενο ακαδημαϊκό έτος 2024-2025:

- για την Μόνιμη Αντιπροσωπεία της ΕΕ: https://www.mfa.gr/eykairies-stadiodromias/praktike-askese/prokhriksi-thesewn-ma-ee-2024-2025.html

Τονίζουμε ότι δεν είναι όλες οι προφερόμενες θέσεις επιλέξιμες για μετακίνηση μέσω του Προγράμματος Erasmus+. Υπενθυμίζεται ότι οι επιλέξιμες χώρες του Προγράμματος Erasmus+ είναι οι εξής: χώρες Ε.Ε., Ισλανδία, Νορβηγία, Λίχτενστάιν, Τουρκία, ΠΓΔΜ.

Για τις προσφερόμενες θέσεις σε Αρχές που βρίσκονται σε επιλέξιμες χώρες του Προγράμματος Erasmus+, οι φοιτητές θα πρέπει να λάβουν υπόψη τους και το χρονοδιάγραμα της διαδικασίας αίτησης που προβλέπει το ΑΠΘ, ώστε να υποβάλουν εμπρόθεσμα και τη σχετική αίτηση στο Τμήμα Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων. Επίσης, θα πρέπει απαραίτητα να λαμβάνουν υπόψιν το επιλέξιμο διάστημα της πρόσκλησης που θέτει το ΑΠΘ (π.χ έναρξη μετακίνησης από 1/10 και μετά).

Η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσουν οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές είναι η εξής:

1. Οι φοιτητές / φοιτήτριες που πληρούν τις τιθέμενες από τα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα προϋποθέσεις για πραγματοποίηση άσκησης, πρέπει να έρχονται σε απευθείας επαφή με την Αρχή της Εξωτερικής Υπηρεσίας που τους ενδιαφέρει μέσω ηλεκτρονικού μηνύματος, σημειώνοντας τη χρονική περίοδο προτίμησης τους. Όλη η ηλεκτρονική αλληλογραφία θα πρέπει να κοινοποιείται στη Διπλωματική Ακαδημία του Υπουργείου Εξωτερικών στην διεύθυνση: "> ac_trainees@mfa.gr

2. Εκάστη Αρχή, σε συνεννόηση με την Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών, θα επιλέγει κατόπιν συνεντεύξεως - διά ζώσης ή διαδικτυακής – τον ή τους φοιτητές / φοιτήτριες προς πρακτική άσκηση.

3. Αφ’ ής στιγμής μία φοιτήτρια ή ένας φοιτητής γίνουν δεκτοί από μια Αρχή του εξωτερικού για πραγματοποίηση της άσκησης, έχουν την υποχρέωση να ακυρώσουν με νεώτερο μήνυμά τους και κοινοποίηση στη Διπλωματική Ακαδημία, αιτήσεις που ενδεχομένως έχουν κάνει προς άλλες Aρχές του εξωτερικού.

4. Εάν η πρακτική άσκηση εντάσσεται στο πρόγραμμα ERASMUS+, χορηγείται από την Αρχή του εξωτερικού το προβλεπόμενο "Letter of Acceptance" (εφόσον έχει προηγηθεί η ακύρωση ενδιαφέροντος προς τις λοιπές Αρχές που έχει υποβάλει αίτημα ο φοιτητής ή η φοιτήτρια, ως αναφέρεται σε παράγραφο 4).

5. Η χορήγηση του "Letter of Acceptance" παρέλκει, εάν η πρακτική άσκηση διενεργηθεί εκτός ERASMUS+. Στην περίπτωση αυτή βασική προϋπόθεση αποτελεί η προσκόμιση συστατικής επιστολής Καθηγητού ή Καθηγήτριας του Πανεπιστημιακού Ιδρύματος στο οποίο φοιτά ο/η ενδιαφερόμενη.

6. Οι Έλληνες φοιτητές Πανεπιστημίων του εξωτερικού μπορούν να ακολουθήσουν τη διαδικασία που περιγράφεται στις παραγράφους 2 έως και 6.

7. Σε κάθε περίπτωση, όλοι οι φοιτητές θα πρέπει, πριν ξεκινήσουν την πρακτική τους άσκηση στις Αρχές της Εξωτερικής Υπηρεσίας, (α) να παραιτούνται εγγράφως από κάθε χρηματική ή άλλη απαίτηση έναντι της Αρχής και του Ελληνικού Δημοσίου και (β) να είναι ασφαλισμένοι με τις προβλεπόμενες από τη νομοθεσία ασφάλειες υγείας, γενικής αστικής ευθύνης υπέρ τρίτων και προσωπικού ατυχήματος στον εργασιακό χώρο, τις δαπάνες των οποίων θα καλύπτουν οι ίδιοι. για τη διάρκεια της πρακτικής άσκησης που θα πραγματοποιήσουν (βλ. υπόδειγμα Υπεύθυνης Δήλωσης)

Σχετικός σύνδεσμος : https://www.iky.gr/el/eggrafa-eplus/odigos-eplus

Publication date: