YΠΕΞ - ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΠΡΟΣΦΕΡΟΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2018-2019

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Εξωτερικών έχει αναρτηθεί προκήρυξη για προσφερόμενες θέσεις πρακτικής άσκησης φοιτητών σε Ελληνικές Αρχές στο εξωτερικό που αφορούν στο επόμενο ακαδημαϊκό έτος 2018-2019,  http://www.mfa.gr/eykairies-stadiodromias/praktike-askese/

Τονίζουμε ότι δεν είναι όλες οι προφερόμενες θέσεις επιλέξιμες για μετακίνηση μέσω του Προγράμματος Erasmus+. Υπενθυμίζεται ότι οι επιλέξιμες χώρες του Προγράμματος Erasmus+ είναι οι εξής: χώρες Ε.Ε., Ισλανδία, Νορβηγία, Λίχτενστάιν, Τουρκία, ΠΓΔΜ.

Η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσουν οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές είναι η εξής:

1.Οι φοιτητές θα υποβάλουν αίτηση ηλεκτρονικά στην/στις Αρχή/Αρχές του εξωτερικού που τους ενδιαφέρει.

Για τις προσφερόμενες θέσεις σε Αρχές που βρίσκονται σε επιλέξιμες χώρες του Προγράμματος Erasmus+, οι φοιτητές θα πρέπει να λάβουν υπόψη τους και το χρονοδιάγραμα της διαδικασίας αίτησης που προβλέπει το ΑΠΘ, ώστε να υποβάλουν εμπρόθεσμα και τη σχετική αίτηση στο Τμήμα Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων.

2. Οι φοιτητές εφόσον γίνουν αρχικώς δεκτοί από την εκάστοτε Αρχή, θα πρέπει να προσκομίσουν το απαιτούμενο Letter of Acceptance εντός της προβλεπόμενης διαδικασίας στο , ώστε να προχωρήσει η όλη διαδικασία.

Προσοχή!!! Όσον αφορά στις θέσεις που δεν είναι επιλέξιμες με βάση τους κανόνες του Προγράμματος Erasmus+ (βλ. πεδίο 5 της προκήρυξης), οι φοιτητές θα πρέπει να έχουν τη σύμφωνη γνώμη του ιδρύματός τους με τη μορφή συστατικής επιστολής από τον καθηγητή τους. Οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές και σε αυτή την περίπτωση υποβάλουν αίτηση ηλεκτρονικά στην/στις Αρχή/Αρχές του εξωτερικού που τους ενδιαφέρει. Σε περίπτωση που γίνουν δεκτοί, δεν έχει κάποια άλλη υποχρέωση το ΑΠΘ απέναντι στο ΥΠΕΞ (δηλ. υπογραφή σύμβασης μετακίνησης όπως γίνεται στο πλαίσιο του Erasmus+).